ПРОТОКОЛ № 12
до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо допомоги з правоохоронних питань від 9 грудня 2002 року
Уряд України та Уряд Сполучених Штатів Америки дійшли спільної згоди про внесення таких змін і доповнень до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо допомоги з правоохоронних питань, підписаного 9 грудня 2002 року.
Уряд США надасть Урядові України додаткову технічну допомогу в розмірі 965184 доларів США на безповоротній основі. Фінансування цих проектів здійснюватиметься за умови схвалення Конгресом США, виділення коштів та затвердження Помічником Держсекретаря США з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань.
Фінансування забезпечується для таких проектів:
1. Інноваційні підходи до забезпечення професійного розвитку та просування по службі військовослужбовців Державної прикордонної служби України (Етап 2).
2. Удосконалення управління діяльністю відділів прикордонної служби (Етап 3).
Повний опис проектів та їх мети наведено в Розділі II. Проекти можуть здійснюватися після закінчення проектів, передбачених Протоколом № 10, або одночасно з ними. Усі інші зобов'язання та умови, передбачені Меморандумом про взаєморозуміння від 9 грудня 2002 року, залишаються в силі.
II. ОПИС ПРОЕКТІВ, ЇХ МЕТА ТА ПЕРЕВІРКА РЕЗУЛЬТАТІВ
1. Інноваційні підходи до забезпечення професійного розвитку та просування по службі військовослужбовців Державної прикордонної служби України (Етап 2 - продовження проекту, визначеного пунктом 1 розділу II Протоколу № 10)
Бенефіціар/Реципієнт: Адміністрація Державної прикордонної служби України (Адміністрація ДПСУ)
Мета: сприяння процесу перетворення Державної прикордонної служби України (ДПСУ) в ефективний правоохоронний орган, діяльність якого відповідає стандартам Європейського Союзу (ЄС), шляхом розвитку стійких систем управління людськими ресурсами та підготовки кадрів, які відповідають стандартам Європейського Союзу, для забезпечення професійного розвитку співробітників, їх позитивної мотивації, а також розвитку системи планування просування по службі військовослужбовців ДПСУ.
Опис проекту: Проект спрямовано на закріплення нормативних та організаційних досягнень першого етапу проекту з метою поліпшення кадрового управління сержантським та офіцерським складом на основі компетенцій, зокрема, стосовно набору і просування по службі, а також ефективної системи підготовки кадрів, яка ґрунтується на підвищенні професійного рівня упродовж всього строку служби. В рамках проекту буде проведено необхідні ремонтні роботи в Кінологічному навчальному центрі ДПСУ та закуплено комп'ютерне, офісне обладнання.
Проект реалізуватиметься у співпраці з Адміністрацією ДПСУ, прикордонними загонами, Національною академією ДПСУ імені Богдана Хмельницького та навчальними центрами за такими напрямами:
a) Розробка посадових інструкцій для приблизно 250 споріднених професій сержантського складу ДПСУ, на основі яких моделюватиметься просування по службі для сержантського складу ДПСУ. Всі посадові інструкції будуть ґрунтуватися на базових посадових інструкціях, розроблених під час першого етапу проекту. Посадові інструкції будуть затверджені встановленим порядком.
b) Визначення лідерських компетенцій для офіцерів ДПСУ на додаток до базових компетенцій, розроблених під час першого етапу проекту.
c) Адаптація і затвердження нових механізмів оцінки службової діяльності, апробованих на сержантському складі ДПСУ.
d) Пілотна атестація діяльності офіцерів ДПСУ, які проходять службу у відділах прикордонної служби ДПСУ, з використанням нових інструментів кадрового менеджменту.
е) Підготовка циклічного курсу підвищення кваліфікації для фахівців кадрових підрозділів (включно зі співробітниками центрів комплектування персоналом, навчальних закладів, прикордонних загонів), що надаватиме знання з кадрового менеджменту на основі компетенцій. Цей курс матиме дві версії: 1) для фахівців-кадровиків, які вже служать в ДПСУ і 2) для щойно прийнятих на роботу фахівців кадрового менеджменту. Введення даного курсу в навчальний план Національної Академії ДПСУ імені Богдана Хмельницького.
f) Формування професійних контактів на високому та середньому рівнях управління між українськими фахівцями кадрового менеджменту та їх німецькими колегами із правоохоронних органів, а також широке ознайомлення фахівців ДПСУ з практикою і проблемами застосування підходу до просування по службі на основі компетенцій. Це завдання буде виконуватися шляхом організації двох ознайомчих візитів вибраних фахівців кадрової служби з прикордонних загонів та регіональних управлінь до підрозділів Федеральної поліції Німеччини. Перший візит буде організований для представників Адміністрації ДПСУ, а другий - для кадровиків регіональних управлінь та прикордонних загонів. Обидві делегації відвідають Президію Федеральної поліції, регіональні управління, Школу Федеральної поліції в Любеку та Академію державного управління Міністерства внутрішніх справ Німеччини.
g) Допомога в реалізації плану розвитку Кінологічного навчального центру ДПСУ через інституційну підтримку курсів зі спільного патрулювання, прикордонної служби та прикордонного контролю в нестандартних ситуаціях, криміналістичної експертизи та курсів англійської мови для сержантського складу Західного регіонального управління.
h) Приєднання Кінологічного навчального центру ДПСУ до системи електронного навчання, створеної в Академії ДПСУ під час 1-го етапу проекту.
i) Встановлення екологічно чистої системи опалення з котлом в гуртожитку Кінологічного навчального центру ДПСУ, який був частково відремонтований протягом першого етапу проекту.
j) Ремонт входу в приміщення та сходової клітки між першим та другим поверхами гуртожитку, який був частково відремонтований упродовж першої фази проекту.
k) Ремонт, в тому числі оснащення меблями та обладнанням, семи класів (в тому числі викладацької кімнати) та лінгвістичної лабораторії англійської мови у Кінологічному навчальному центрі ДПСУ з метою забезпечення умов та засобів, необхідних для професійної підготовки спеціалістів.
l) Забезпечення кадрових підрозділів прикордонних загонів комп'ютерним та мережевим обладнанням.
На період виконання заходів проекту буде утворено Наглядову раду, яка забезпечуватиме нагляд за виконанням проекту задля досягнення очікуваних показників результативності. До складу Наглядової ради входитимуть представники Бенефіціара, донора та Виконавця. На засідання Наглядової ради можуть залучатися представники інших відомств за погодженням з їх керівниками. Крім того, для супроводження діяльності за проектом буде створено спільну експертну групу, що складатиметься з представників Бенефіціара, Виконавця та запрошених ними іноземних та національних експертів.
Заходи з боку Уряду США/Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
1. Сприятиме діяльності Наглядової ради та спільної експертної групи.
2. Провадитиме роботу у складі спільної експертної групи щодо оцінки і надання рекомендацій, які стосуються, зокрема, планування просування по службі військовослужбовців ДПСУ і здійснення реформ у Кінологічному навчальному центрі ДПСУ.
3. Провадитиме роботу спільно з представниками Адміністрації ДПСУ над забезпеченням сталості результатів реконструкції та переоснащення Кінологічного навчального центру ДПСУ.
4. Спільно з управліннями кадрів, підготовки персоналу та міжнародного співробітництва Адміністрації ДПСУ сприятиме удосконаленню системи професійного розвитку та планування росту, просування по службі військовослужбовців ДПСУ.
5. Надаватиме допомогу навчальним закладам ДПСУ у розробці навчальних програм підвищення кваліфікації військовослужбовців ДПСУ.
6. Допомагатиме Адміністрації ДПСУ у впровадженні механізмів оцінки і визначення потреб військовослужбовців ДПСУ у навчанні, для того щоб їхня підготовка повною мірою відповідала вимогам службової діяльності та умовам на місцях.
7. Забезпечуватиме необхідну консультативну та практичну допомогу під час внесення змін до нормативно-правових актів Адміністрації ДПСУ, необхідних для реалізації системи планування просування по службі, та підчас формулювання чітких вимог до просування по службі військовослужбовців ДПСУ.
8. Закуповуватиме необхідне обладнання для забезпечення навчального процесу та кадрової роботи відповідно до списку, узгодженого з Адміністрацією ДПСУ.
9. Надаватиме допомогу в забезпеченні стійкості компонентів проекту, зокрема шляхом проведення спільно з Адміністрацією ДПСУ аналізу ефективності та практичності застосування результатів проекту, а також формулювання рекомендацій щодо подальшого вдосконалення.
Заходи з боку Бенефіціара/Реципієнта:
1. Сприяння діяльності Наглядової ради та спільної експертної групи.
2. Призначення представників ДПСУ для спільної роботи з Виконавцем над питаннями реалізації проекту в необхідних межах, у тому числі в робочих групах із впровадження системи планування просування по службі військовослужбовців ДПСУ, а також розвитку потенціалу Кінологічного навчального центру ДПСУ.
3. Вжиття заходів щодо забезпечення стійкості результатів проектів, зокрема, шляхом проведення аналізу ефективності та практичності застосування результатів проекту в діяльності ДПСУ і надання рекомендацій для подальшого вдосконалення, у тому числі шляхом розробки нормативно-правових актів, якщо це буде необхідно.
4. Забезпечення доступу для працівників Виконавця та Посольства США в Україні, згідно з порядком, встановленим українським законодавством, до Адміністрації ДПСУ, навчальних закладів ДПСУ, регіональних управлінь, прикордонних загонів та інших підрозділів ДПСУ для цілей даного проекту.
5. Забезпечення необхідної кількості представників ДПСУ для допомоги експертам у питаннях проведення тренінгів для військовослужбовців відділів прикордонної служби, а також допомоги Виконавцю з метою ефективної передачі відповідного обладнання, зокрема, проведення інвентаризації та доставки обладнання у рамках цього проекту.
6. Підписання документів, які підтверджують передачу і прийом обладнання в рамках проекту та взяття зобов'язань використовувати надане обладнання тільки для цілей, передбачених проектом.
Запланований строк реалізації проекту: 14 місяців.
1. Затвердження у встановленому порядку розробленої моделі просування по службі для сержантського складу ДПСУ.
2. Розробка і затвердження Адміністрацією ДПСУ лідерських компетенцій для офіцерів ДПСУ.
3. Розробка і впровадження у навчальну програму Національної академії ДПСУ імені Богдана Хмельницького курсу підвищення кваліфікації для працівників кадрових підрозділів ДПСУ.
4. 24 офіцери з кадрових підрозділів, які підвищать свою кваліфікацію на відповідному курсі, почнуть працювати у своїх підрозділах над відповідними питаннями, що стосуються просування по службі.
5. У результаті двох навчальних поїздок до Федеральної поліції Німеччини до 15 фахівців з кадрової роботи ДПСУ вдосконалять свої професійні знання і вміння щодо формування компетенцій, управління ними й використання їх у процесі набору, професійної підготовки, управління кадрами та просування по службі згідно з передовими практиками, поширеними в ЄС, що забезпечить тісний зв'язок кадрового управління з потребами служби на кордоні.
6. Кінологічний навчальний центр ДПСУ стане центром підвищення кваліфікації для військовослужбовців ДПСУ в західному регіоні.
7 У гуртожитку Кінологічного навчального центру ДПСУ зможуть з комфортом розміщуватися до 52 осіб.
8. У Кінологічному навчальному центрі ДПСУ буде відремонтовано та умебльовано сім навчальних класів (в тому числі викладацьку кімнату) та лінгвістичний клас англійської мови відповідно до сучасних офісних стандартів, що забезпечить умови і засоби, необхідні для професійної підготовки спеціалістів.
9. У Кінологічному навчальному центрі ДПСУ 10 нових викладачів будуть залучені до викладання курсів підвищення кваліфікації.
10. Кінологічний навчальний центр ДПСУ включить у свої навчальні плани три нові курси підвищення кваліфікації.
Оцінка/перевірка. Виконавець забезпечить оцінку результатів виконання проекту шляхом подання регулярних звітів через відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні. Представники відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні проводитимуть періодичні зустрічі з представниками Виконавця та Бенефіціара, у тому числі спостерігатимуть за проведенням навчальних курсів та інших заходів у рамках проекту, з метою моніторингу ефективності реалізації проекту.
2. Удосконалення управління діяльністю відділів прикордонної служби (Етап 3 - продовження проекту, визначеного пунктом 2 розділу II Протоколу № 10)
Бенефіціар/Реципієнт: Адміністрація Державної прикордонної служби України (АДПСУ)
Мета: Підтримка інтеграційних прагнень Уряду України щодо наближення до стандартів Шенгенського законодавства шляхом сприяння перетворенню Державної прикордонної служби України (ДПСУ) у правоохоронний орган, діяльність якого відповідає вимогам Шенгенського законодавства, через вдосконалення управління кордонами на місцевому рівні, внутрішньовідомчої координації, міжвідомчої і міжнародної співпраці, а також професійної підготовки відповідно до стандартів Шенгенського законодавства.
Опис проекту: Цей проект буде сприяти становленню відділів прикордонної служби ДПСУ як місцевих правоохоронних органів із певними функціями державного управління шляхом надання їм більшої самостійності у прийнятті рішень і передачі деяких правоохоронних повноважень від вищих підрозділів з метою подальшої децентралізації структур управління в ДПСУ, а також розширення можливостей для міжвідомчої координації та міжнародного співробітництва з метою забезпечення ефективного виконання правоохоронних функцій на кордоні. Крім того, буде посилено існуючі механізми громадського контролю за діяльністю відділів прикордонної служби. Також проект дасть змогу закріпити результати, отримані протягом реалізації Етапу 2 проекту в сфері професійної підготовки. Протягом Етапу 3 також буде проведено анкетування у відділах прикордонної служби ДПСУ на основі показників ефективності, розроблених на попередніх етапах проекту.
Проект буде реалізовуватись у співпраці з Адміністрацією ДПСУ, регіональними управліннями, прикордонними загонами, відділами прикордонної служби та навчальними центрами ДПСУ за такими напрямами:
a) Становлення нової системи оцінки ефективності діяльності відділів прикордонної служби і використання цієї системи як інструменту структурованої перевірки (моніторингу та оцінки) відділів прикордонної служби різними структурами ДПСУ.
b) Розробка та погодження Адміністрацією ДПСУ проекту нормативно-правового акта, який уповноважить відділи прикордонної служби здійснювати правоохоронні функції на місцевому рівні без попереднього погодження з вищими структурами ДПСУ. Такий нормативно-правовий акт розширить можливості міжвідомчої координації і міжнародного співробітництва відділів прикордонної служби. Він також передбачить обов’язок керівників відділів прикордонної служби регулярно спілкуватися з місцевим населенням і розглядати письмові заяви. Такий нормативно-правовий акт відображатиме висновки та рекомендації аналітичного звіту «Управління типовим відділом прикордонної служби ДПСУ у порівнянні з кращими практиками Шенгенської зони», підготовленого під час першого етапу проекту. Проект залучить експерта ЄС, який у співробітництві з національним експертом з питань управління кордонами забезпечить відповідність документа стандартам Шенгенської зони щодо управління кордонами. В рамках цієї ініціативи буде проаналізовано внутрішні інструкції зі службової діяльності відділів прикордонної служби ДПСУ.
с) Навчання керівників відділів прикордонної служби методам спілкування з місцевим населенням і реагування на його потреби, налагодження зв’язків з громадськістю для підтримки позитивного іміджу прикордонної служби, заохочення всебічної співпраці й обміну інформацією з місцевими органами влади та іншими правоохоронними органами на місцевому рівні. Відповідний навчальний курс буде розроблено та включено до навчальної програми Національної академії ДПСУ імені Богдана Хмельницького.
d) Реалізація системи електронного управління на рівні відділів прикордонної служби. Виконавець співпрацюватиме з Центром управління службою (ЦУС) та Управлінням документального забезпечення Адміністрації ДПСУ над пошуком шляхів зменшення обсягів роботи з документами, перенесення процесів постановки завдань та обміну інформації у формат внутрішньої електронної пошти, розширення можливостей горизонтального електронного листування між відділами прикордонної служби. Коли начальник відділу прикордонної служби переходитиме на нове місце за плановою ротацією, він матиме доступ до попереднього листування свого попередника. Введення горизонтального листування електронною поштою буде першим кроком у відході від менталітету «документального управління» у сфері управління кордонами і поліпшить процеси обміну інформацією на кордоні. Наступним кроком буде присвоєння внутрішній електронній пошті статусу офіційних розпоряджень загонів відділам. У майбутньому більш широке використання електронної пошти може також сприяти розвитку міжнародного співробітництва.
e) Підвищення службового потенціалу відділів прикордонної служби, які мають в своєму складі пункти пропуску через державний кордон, шляхом надання повноважень фахівцям з прикордонного контролю здійснювати обмін інформацією на міжнародному, міжвідомчому та відомчому рівні як офіційно, так і не офіційно. У рамках проекту впроваджуватиметься передовий досвід ЄС щодо виявлення викрадених транспортних засобів шляхом створення мережі відповідних фахівців, розширення їх міжнародних професійних контактів, вдосконалення національної нормативно-правової бази для поліпшення міжвідомчої співпраці. Така ж модель розвитку і підтримки мереж фахівців та міжнародних і національних контактів може бути відтворена в інших сферах діяльності ДПСУ, які мають важливе значення для ефективного управління кордонами на рівні відділів прикордонної служби.
f) Перегляд ролі існуючих консультативних пунктів на кордоні України і ЄС для підвищення їх ефективності відповідно до моделі інтегрованого управління кордонами. У рамках проекту буде використано досвід координаційних пунктів ЄС з оперативного обміну інформацією для координації боротьби з транскордонною злочинністю. У рамках проекту буде розглянуто доцільність підготовки нормативно-правового акта, який врегульовував би питання діяльності консультативних пунктів ДПСУ та підготовки відповідного персоналу. Діяльність усіх консультативних пунктів ДПСУ мала б ґрунтуватися на передовому досвіді ЄС у сфері роботи координаційних центрів.
g) Запровадження нових методів міжнародного співробітництва у відділах прикордонної служби ДПСУ на основі досвіду управління зовнішніми кордонами ЄС. Цей напрям передбачатиме аналіз протоколів та планів розвитку співробітництва ДПСУ з прикордонними відомствами суміжних країн та Наказу Адміністрації ДПСУ від 16.02.2010 № 110 «Про схвалення Методичного посібника з організації прикордонно-представницької діяльності в ДПСУ», надання рекомендацій щодо приведення практики міжнародної співпраці ДПСУ у відповідність до практики, поширеної в країнах Шенгенської зони, та впровадження рекомендацій шляхом проведення курсу підвищення кваліфікації для прикордонних уповноважених.
h) Залучення кафедри прикордонної служби Національної академії ДПСУ до роботи управління прикордонної служби Адміністрації ДПСУ в консультативній якості та використання її потенціалу для розробки нормативно-правових актів з управління кордонами.
i) Забезпечення ДПСУ необхідним обладнанням для підтримки роботи окремих відділів прикордонної служби. Закупівля 10 портативних комп’ютерів, які будуть використовуватися фахівцями відділів прикордонної служби при виявленні викрадених транспортних засобів.
На період виконання заходів проекту буде утворено Наглядову раду, яка забезпечуватиме нагляд за виконанням проекту задля досягнення очікуваних показників результативності. До складу Наглядової ради входитимуть представники Бенефіціара, донора та Виконавця. На засідання Наглядової ради можуть залучатися представники інших відомств за погодженням з їх керівниками. Крім того, для супроводження діяльності за проектом буде створено спільну експертну групу, що складатиметься з представників Бенефіціара, Виконавця та запрошених ними іноземних та національних експертів.
Заходи з боку Уряду США/Виконавця:
Уряд США визначить Виконавця цього проекту, який:
1. Сприятиме діяльності Наглядової ради, спільної експертної групи, у тому числі проведенню періодичних зустрічей, спільної оцінки і відвідування ними відділів прикордонної служби ДПСУ.
2. Надаватиме допомогу у підготовці Адміністрацією ДПСУ проектів нормативно-правових актів з метою вдосконалення управління відділами прикордонної служби та розширення ролі відділів прикордонної служби у здійсненні інтегрованого управління кордонами.
3. Надаватиме допомогу навчальним закладам ДПСУ у внесенні змін до існуючих і розробці нових навчальних програм для поліпшення управління відділами прикордонної служби відповідно до рекомендацій спільної експертної групи, зокрема навчальних курсів, які викладаються за місцем служби.
4. Підтримуватиме участь персоналу відділів прикордонної служби, зокрема їх керівництва, у цільових навчальних курсах, які проводитимуться у навчальних центрах ДПСУ та експертами ЄС з різних аспектів управління, міжвідомчої координації та міжнародного співробітництва, прикордонного контролю та прикордонної служби.
5. Передаватиме в ДПСУ інструменти моніторингу та оцінки службової діяльності відділів прикордонної служби і сприятиме становленню системи оцінки ефективності служби у відділах прикордонної служби.
6. Підтримувати ДПСУ у вимірюванні ефективності діяльності відділів прикордонної служби після завершення експериментального етапу, порівняно з базовими показниками, визначеними у процесі експериментальної оцінки в рамках Етапу 2 проекту.
7. Закуповуватиме обладнання в межах бюджету проекту і відповідно до переліку необхідного устаткування для окремих відділів прикордонної служби, визначеного спільно з фахівцями Адміністрації ДПСУ.
8. Надаватиме необхідні консультації та підтримку з метою реалізації зазначених вище заходів.
9. Надаватиме допомогу з метою забезпечення сталості результатів проекту, зокрема шляхом проведення спільно з Адміністрацією ДПСУ аналізу ефективності та практичного застосування результатів проекту, а також формулювання рекомендацій щодо їх подальшого вдосконалення.
Заходи з боку Бенефіціара/Реципієнта:
1. Визначення відповідних представників ДПСУ для спільної роботи з Виконавцем над питаннями реалізації проекту в необхідних межах і забезпечення співробітництва і оперативної взаємодії з боку таких представників.
2. Забезпечення своєчасної та ефективної участі відповідних представників ДПСУ в заходах проекту.
3. Сприяння діяльності Наглядової ради, спільної експертної групи.
4. На запит Виконавця своєчасне надання відповідно до законодавства України необхідних документів для проведення заходів з оцінки ефективності та спільного моніторингу в процесі реалізації проекту.
5. Забезпечення згідно з передбаченим законодавством України порядком доступу працівникам Виконавця і Посольства США до Адміністрації ДПСУ, навчальних установ ДПСУ, регіональних управлінь, прикордонних загонів та інших підрозділів ДПСУ для цілей виконання цього проекту.
6. Забезпечення участі представників ДПСУ в навчальних заходах, що організовуватимуться Виконавцем у відділах прикордонної служби, ефективної передачі Виконавцем відповідного обладнання, зокрема, проведення інвентаризації та доставки обладнання в рамках проекту.
7. Підписання документів, які підтверджують передачу і прийом обладнання в рамках проекту та взяття зобов'язань використовувати надане обладнання тільки для цілей, передбачених проектом.
Запланований строк реалізації проекту: 14 місяців.
1. Будуть внесені зміни до чинних нормативно-правових актів Адміністрації ДПСУ відповідно до рекомендацій спільної експертної групи.
2. Підготовлено нормативно-правові акти, які надаватимуть відділам прикордонної служби ширші повноваження, зокрема щодо співпраці з органами місцевого самоврядування, іншими правоохоронними органами України та міжнародними партнерами.
3. Найкращий рівень внутрішньовідомчої координації, міжвідомчого та міжнародного співробітництва завдяки розробці нових або внесенню змін до чинних нормативно-правових актів, а також ефективніша комунікація електронною поштою, і, як результат - ефективніша правоохоронна діяльність на рівні відділів прикордонної служби.
4. Створення системи оцінки ефективності служби в ДПСУ.
5. Включення в навчальні програми в ДПСУ нового курсу підвищення кваліфікації для керівників відділів прикордонної служби щодо налагодження зв’язків з громадськістю.
6. Приведення нормативно-правової бази з питань ведення прикордонно-представницької роботи в ДПСУ у відповідність до передової практики міжвідомчого співробітництва Шенгенської зони.
7. Удосконалення управління службою в окремих відділах прикордонної служби завдяки надання їм необхідного обладнання відповідно до висновків та пропозицій спільної експертної групи.
Оцінка/перевірка: Виконавець забезпечить оцінку результатів виконання проекту шляхом подання регулярних звітів через відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні. Представники відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні проводитимуть періодичні зустрічі з представниками Виконавця та Бенефіціара, у тому числі спостерігатимуть за проведенням навчальних курсів та інших заходів у рамках проекту, з метою моніторингу ефективності реалізації проекту.
Цей Протокол набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками обох урядів.
Учинено в місті Києві тринадцятого травня 2014 року в двох примірниках, кожний українською та англійською мовами, при цьому обидва тексти є автентичними.