Питання, що часто виникають, та відповіді на них
- Які мінімальні вимоги для надійної роботи із сторінкою?
- Як правильно відкривати документи?
- Чому документи поділені на частини?
- Який вигляд мають постійні посилання на документи?
- Як зберегти повний текст документа?
- Яка різниця між адресами, що починаються на zakon та zakon1?
- Чому неможливо скачувати багато сторінок програмами типу ReGet, FlashGet, Teleport та інше?
- Як для документа подивитись список пов'язаних з ним документів?
- Як шукати за повними назвами видавників документів?
- Де можна побачити попередні редакції документів?
- Де можна побачити проекти законів?
- Чому назви документів в списках позначено іншим шрифтом?
- Нічого не можу знайти! Ваш сервер погано працює...
- Які мінімальні вимоги для надійної роботи із сторінкою?
Для отримання достовірної інформації при роботи із сторінкою рекомендуємо користуватися сучасними броузерами: Internet Explorer версії 6.0+, Mozilla Firefox 2.0 та Opera 9. Мінімальні характеристики екрана - 800x600 16 bit. Кодування сторінок - Win-1251. Обов'язково: в параметрах безпеки броузера треба дати дозвіл на виконання javascript та отримання cookies. Старі броузери (наприклад Netscape Communicator, Opera 7 чи Mozilla Firefox 1.0) підтримуються частково - можливі деякі розбіжності та проблеми з відображенням шрифтів, таблиць, стилями та javascript.
- Як правильно відкривати документи?
Зауважуємо: по-замовчанню в списках документів посилання на документи зроблено через Javascript! Ця функція налаштовується у розділі "Параметри сайту", але якщо вона увімкнена, то при спробі відкрити документ, замість опції "Відкрити в іншому вікні", потрібно користуватися одним натисканням на посилання лівою кнопкою мишки (без Shift). Відкриється нове popup-вікно, в якому буде відображений текст документа. Якщо цього не відбувається, перевірте, чи є в броузері дозвіл на виконання javascript! В мобільних броузерах функція відкриття по-замовчанню працює некоректно, тому рекомендуємо зразу налаштувати прямі посилання. Доповнено: якщо в броузерах є можливість блокування "спливаючих вікон", додатково перевірте та налаштуйте дозвіл на відкриття документів для сайтів Верховної Ради України (*.rada.gov.ua).
- Чому документи поділені на частини?
Деякі документи занадто великі для нормального перегляду їх в повному обсязі у вікні броузера, тому вони поділені на частини - "сторінки" розміром приблизно по 60 кб. Це прискорює відкриття документів та зменшує навантаження на сервер. Переглянути весь текст можна натиснувши "Текст для друку" у заголовку вікна тексту або картки. Доповнено: функція перегляду тексту для друку працює тільки після відкриття сторінки в оформленні Верховної Ради, тому краще на неї не робити закладки. Стосовно створення закладок на тексти див. наступний пункт.
- Який вигляд мають постійні посилання на документи?
В заголовку документа є рядок, який починається зі слова "Документ", а далі за ним йде системний номер документа. Якщо зробити закладку на цьому посиланні, то воно не буде змінюватися з часом. Також, за допомогою системного номера, можна напряму звертатися до текстів документів, якщо підставляти його в параметрах скрипта: http://www.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=системний номер. Доповнено: при використанні цієї функції в броузерах, які не підтримують в посиланнях інші символи, крім англійських, посилання з українськими літерами (наприклад ВР чи п та інше) можуть не спрацювати! Краще не створювати посилання власноруч, копіюючи номер в адресний рядок, а заходити в текст та запам'ятовувати посилання з нього.
- Як зберегти повний текст документа?
Для збереження документа в текстовому вигляді необхідно його відкрити, натиснути "Текст для друку", виділити текст всього документа (Ctrl-A) та скопіювати виділений текст в буфер обміну (Ctrl-C), перейти у будь-який текстовий редактор, вставити текст з буфера обміну (Ctrl-V) та зберегти його, як "Текстовий файл (*.txt)". Зауважимо, що Ви маєте можливість за допомогою автоматичного конвертора перетворити форматований документ у більш зручний текст для роботи. Для цього використовується кнопка , яка розташована в тексті документа на панелі інструментів.
- Яка різниця між адресами, що починаються на zakon та zakon1?
Пошукова система "Законодавство України" працює на кількох незалежних серверах-дзеркалах (zakon та zakon1). Інформація в базах даних документів не відрізняється, крім статистики. Для стабільної роботи між ними відбувається рівномірне балансування навантаження. Коли на якомусь сервері проводяться регламентні роботи, користувачів повідомляють про це або автоматично переадресують на інший доступний сервер. Тому краще заходити з головної адреси https://zakon.rada.gov.ua.
- Чому неможливо скачувати багато сторінок програмами типу ReGet, FlashGet, Teleport та інше?
На сайті "Законодавство України" використовується система захисту від перевантаження, що зокрема спричиняють програми автоматичного скачування великого об'єму інформації (докладно про це читайте у "Правилах користування"). Надмірне використання ресурсів сервера з одного IP блокується системою на деякий час!
- Як для документа подивитись список пов'язаних з ним документів?
Потрібно відкрити картку або натиснути на відповідну іконку чи пункт меню в верхньому меню вікна документа. Ще не всі документи мають визначені списки пов'язаних з ними документів, деякі списки - неповні. Нові зв'язки поступово додаються.
- Як шукати за повними назвами видавників документів?
В списках документів та в пошуковій формі представлено скорочені назви видавників для зменшення розміру сторінок. Повні назви видавників можна побачити в режимі "Структура списку". Там також є фільтр за словами...
- Де можна побачити попередні редакції документів?
На сайті представлені тільки поточні діючі редакції документів.
- Де можна побачити проекти законів?
В картці документа Верховної Ради України (починаючи з 3 скликання) є посилання на картку законопроекту, яка має таку іконку . Крім того, є спеціальний розділ "Законотворчість — Законопроекти" в головному меню сайту Верховної Ради України.
- Чому назви документів в списках позначено іншим шрифтом?
В списках документів показується багато реквізитів, тому для зручності визначення додаткової інформації щодо стану документів або їх популярності використовується інший шрифт та колір або інші позначки. Червоним кольором показано документи, які не набрали чинність, темно-сірим - які втратили. Виділено також картки, що знаходяться у розділі "Популярні документи".
- Нічого не можу знайти! Ваш сервер погано працює...
Не робіть передчасних висновків. =) Є деякі особливості, які потрібно враховувати:
- шукайте слова в назвах документів тільки українською;
- в назвах немає слів "закон про" або "кодекс про" тощо, назви зразу починаються зі слова "Про" (наприклад "Про мови"), а тип документа краще вказувати через спеціальне поле в картці;
- не заповнюйте зразу всі відомі Вам реквізити про документ, достатньо хоча б в одному помилитись, і результат буде нульовий;
- при контекстному пошуку не вказуйте широковживані слова (наприклад "про", "від", "України"), документів де вони зустрічаються багато, а точності пошуку такі слова не нададуть;
- крім того, якщо вказуєте початкову частину слова, то включайте корінь слова повністю (наприклад "дод вар" погано, краще "додан вартість");
- використовуйте пошук на списках (декілька важливих списків знаходяться на головній сторінці);
- не забувайте користуватись "структурою списку", там багато корисної інформації.
Цей список питань безумовно неповний, але якщо у Вас виникнуть проблеми при роботі з сайтом направляйте листа з питаннями та побажаннями на адресу розробників .
вгору